اشکال آهن

یکی از نکاتی که در رابطه با آهن باید در نظر داشت انواع اشکال آهن است که برای آن وجود دارد، به همین خاطر هر نوع ساختی که برای آهن وجود دارد برای یک ترکیب و سازه می‌تواند کاربرد داشته باشد.

انواع آهن

مطلبی که در رابطه با ویژگی‌های آهن وجود دارد میزان کریستالی بودن آن است. بنابراین این میزان از کریستالی بودن آهن باعث می‌شود که بتوان از آن به شکل‌های گوناگونی بهره‌مند شد. بنابراین هر ساختاری که برای آهن وجود دارد به میزان کریستالی بودن آن بستگی خواهد داشت.

انواع اشکال آهن

انواع اشکال آهن عبارت است از:

  1. آهن سفید
  2. آهن خاکستری
  3. آهن خام نیمه خاکستری

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

1. آهن سفید

یکی از نکاتی که در رابطه با حرارت دادن آهن وجود دارد میزان حرارت موجود برای آهن است. بنابراین هنگامی که میزان حرارت وارد شده بر آهن تمام شود و سرد شدن آن بیش از موعد مقرر صورت بگیرد رنگی که برای آهن به وجود می‌آید سفید است.
بنابراین در این مرحله کربن کار خود را به درستی انجام نداده است و شکلی که برای آن ایجاد شده است به صورت گرافیت در نیامده است. بنابراین رنگی که برای آهن وجود دارد به صورت نقره‌ای و سفید می‌باشد و ساختار خاص به خود را نیز می‌توان از آن به دست آورد. کاربردی که برای آهن سفید وجود دارد در بیشتر موارد برای صنایع فولاد سازی به کار برده می‌شود. جنسی که برای آهن سفید وجود دارد بسیار سخت و همین طور ترد می‌باشد و یکی از علت‌هایی که آهن سفید به این شکل وجود دارد به دلیل کمبود میزان سیلیسیم در آهن سفید به صورت خام است. هنگامی که آهن سفید به صورت شکسته شده در بیاید در قسمت شکسته شده می‌توان شاهد دانه‌های ریز و همین طور روشن بود.

شکل هایی از آهن

2. آهن خاکستری

یکی از نکاتی که در رابطه با آهن خاکستری وجود دارد رنگ آن می‌باشد به همین خاطر باید این مطلب را در نظر داشت که رنگ خاکستری آن به این صورت به وجود می‌آید که میزان حرارت هنگامی که به آهن داده می‌شود به شکل آهسته آهسته باشد. بنابراین آهستگی که در میزان حرارت داده شده برای فلز آهن به وجود می‌آید باعث می‌شود که رنگ آن به صورت خاکستری دربیاید. آهن خاکستری برای چدن سازی استفاده می‌شود، برای آهن خاکستری سطح متفاوتی نسبت به آهن سفید وجود دارد به همین خاطر باید این مطلب را در نظر داشت که آهن خاکستری در هنگام شکسته شدن دارای دانه‌های درشت و خاکستری می‌باشند.

3. آهن نیمه خاکستری

این نوع از آهن همان طور که از نام آن نیز مشخص است بین آهن سفید و خاکستری قرار دارد به همین خاطر باید این مطلب را در نظر داشت که سنگ نیمه خاکستری در ساخت فولاد و چدن به کار برده می‌شود و دارای ساخت بسیار سختی می‌باشد. یکی از تفاوت‌هایی که برای آهن اصل و همین طور آهن‌های معمولی وجود دارد در میزان کربنی است که در آن‌ها وجود دارد بنابراین کربن ماده‌ای است که باعث می‌شود آهن مقادیر متفاوتی را از نظر خالص یا معمولی بودن به خود اختصاص دهد.
آهن خام دارای مقادیر زیادی از کربن است به همین خاطر با توجه به مقادیر زیاد کربن موجود در آهن باعث می‌شود که منجر به ترد شدن آن شود و خاصیت چکش خواری نداشته باشد.
هنگامی که ضربه‌ای به این نوع از آهن زده می‌شود باعث از بین رفتن آهن می‌شود و سریع شکسته می‌شود به همین خاطر باید این مطلب را در نظر داشت که کربن چه نقشی را در آهن ایفا می‌کند.
خاصیت دیگری که برای کربن وجود دارد میزان کم کردن حرارتی است که برای آن به وجود می‌آید به همین خاطر باید این مطلب را در نظر داشت که نقش کربن در آهن بسیار مهم است و باید نسبت به آن توجه نمود.
هنگامی که کربن در آهن کاهش پیدا می‌کند باید این موارد را در نظر داشت که حرارت موجود در آهن به خوبی صورت می‌گیرد با توجه به کمبود کربن در آهن و همین طور میزان حرارتی که برای آن ایجاد می‌شود شکل‌های دیگری از آهن به وجود می‌آید که شامل:

  • آهن معمولی
  • آهن خالص

شکل هایی از آهن

آهن معمولی چیست؟

یکی از نکاتی که در رابطه با آهن معمولی باید در نظر داشت میزان کربن موجود در آن است که دو درصد از کربن را به خود اختصاص می‌دهد. بنابراین به عنوان آهن قراضه از آن بهره برده می‌شود و دمای ذوبی که برای آن ایجاد می‌شود به شدت پایین می‌باشد.
پوشش‌هایی که برای آهن وجود دارد می‌توانند به عنوان یک محافظ بسیار قدرتمند عمل کنند به همین خاطر باید این نکته را در نظر داشت که آهن در تماس با رطوبت زنگ زده می‌شود بنابراین باید از روکش‌ها به خوبی بهره‌مند شد تا بتوان به شکل هدفمندی از آن استفاده کرد. از این آهن می‌توان در صنایع بسیار متفاوتی بهره‌مند شد یکی از صنعت‌هایی که در بیشتر موارد از این نوع آهن استفاده می‌کند صنعت ماشین سازی است.
البته صنایع دیگری نیز از آهن بهره‌مند می‌شوند که شامل ساختمان سازی می‌باشد. ساختمان سازی یکی از فاکتور‌های مهمی خواهد بود که در بیشتر موارد از آهن به شکل گسترده بهره می‌برد.

آهن خالص

یکی از نکاتی که در رابطه با آهن خالص وجود دارد میزان کربنی است که باید برای آن در نظر گرفته شود به همین خاطر باید این مطلب را در نظر داشت که میزان کربن موجود در آهن دو درصد می‌باشد. بنابراین برای فعالیت‌هایی نظیر جوشکاری نمی‌توان از این نوع از آهن بهره‌مند شد و باید آهن‌هایی را که دارای خاصیت چکش خواری هستند را برای فعالیت‌هایی نظیر جوشکاری به کار بست. آهن خالص دارای میزان انعطاف بسیار زیادی می‌باشد که مقاومت زیادی در برابر خوردگی می‌توان از آن به دست آورد. با توجه به این موضوع باید این نکته را در نظر داشت که آهن خالص در مواد ساختمانی به کار برده نمی‌شود به همین خاطر باید در ساخت چدن و فولاد از آن بهره‌مند شد.

چدن چیست؟

چدن دارای قابلیت‌های بیشماری است که یکی از این قابلیت‌ها را می‌توان به میزان انعطافی که برای چدن وجود دارد در نظر داشت.
بنابراین در چدن آلیاژ‌های متفاوتی وجود دارد که شامل:

  • آهن
  • کربن
  • سیلسیم

که از آهن خام خاکستری رنگ ساخته می‌شوند، برای این که بتوان از آهن خام برای ساخت چدن بهره برد باید ب مقداری از آهن قراضه آن را ترکیب نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *