پروفیل

پروفیل یکی از ابزارهایی است که برای ساخت و ساز به کار برده می‌شود، بنابراین برای اینکه بتوان از پروفیل به درستی استفاده کرد باید اشکال پروفیل که برای آن ایجاد شده است را به خوبی شناخت.
همین طور دسته بندی‌های متفاوتی که برای پروفیل ایجاد شده‌اند را نیز باید در نظر گرفت دسته بندی‌هایی که برای پروفایل ایجاد شده است شامل:

  • پروفیل ساختمانی
  • صنعتی

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

پروفیل

پروفیل صنعتی

نوع دیگری از پروفیل، پروفیل صنعتی می‌باشد که این پروفیل در خودروسازی و فعالیت‌های نظامی به کار برده می‌شود. بنابراین پروفیل صنعتی می‌تواند به راحتی تمامی ابزار و قطعاتی را که در صنعت به کار برده می‌شود را ایجاد نماید. با توجه به این که انواع پروفیل دارای مدل‌های مختلفی می‌باشند باید گفت که در سه دسته نیز از آن‌ها استفاده می‌شود دسته‌بندی که برای پروفیل به کار برده شده است؛
سه نوع ساختمانی شامل:

  • کامپوزیتی
  • آلومینیومی
  • گالوانیزه

کاربرد پروفیل در ساختمان سازی بسیار زیاد است، با این حال پروفیل‌های ساختمانی دسته بندی دیگری نیز دارد که شامل پروفیل گرم سرد و پروفیل مرکب است این نوع از دسته بندی باعث شده است که هر کدام از این پروفیل‌ها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گیرند.
در بیشتر موارد از پروفیل سرد برای ایجاد ناودان، تیر، تکیه گاهی، سقف کاذب در کارهایی به این شکل استفاده می‌شود که سنگینی زیادی ندارند و بسیار سبک می‌باشند.
پروفیل مرکب نوع دیگری از پروفیل می‌باشد که از دو حالت پروفیل گرم و سرد ساخته شده است که از پروفیل‌های ساختمانی می‌توان از دو نوع باز و بسته آن استفاده کرد.
در هر صورت دستگاه‌هایی که برای ساخت پروفیل استفاده می‌شوند مهم هستند چه چگونه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و  چه حالت‌های مشخصی برای آن‌ها وجود دارد.

پروفیل

پروفیل کامپوزیت چیست؟

نوع دیگر از پروفیل‌ها پروفیل‌های کامپوزیتی هستند که در صنعت ساختمان سازی از آن استفاده می‌شود. یکی از نکاتی که باید در رابطه با پروفیل کامپوزیتی باید در نظر داشت شرایط خاص آن می‌باشد. بنابراین هنگامی که ساختمان سازی در شرایط و موقعیت آب و هوایی بسیار خاص و مرطوب باشد می‌توان از پروفیل‌های کامپوزیتی استفاده کرد. در هر صورت باید این نکات را در نظر داشته باشید که در شرایط و موقعیت‌های آب و هوایی خاص و مرطوب احتمال این که خوردگی زیادی برای ابزارهای ساختمان ایجاد شود بسیار زیاد است. بنابراین پروفیل‌های کامپوزیتی به راحتی می‌توانند از پدیده خوردگی و همین طور  برای مقاومت و استحکام سازه بهترین گزینه هستند.

یکی از نکات و ویژگی‌های دیگری که برای پروفیل وجود دارد میزان سبکی آن می‌باشد. سبک بودن پروفیل باعث می‌شود که بنا و ساختمانی که از این پروفیل‌ها استفاده می‌کند وزن بسیار زیادی نداشته باشد و وزن آن قابل قبول باشد با این حال خاصیت‌های زیادی برای این و پروفیل وجود دارد. در صورتی که باید گفت اگر لرزش و خوردگی برای این و پروفیل ایجاد شود در برابر این ورزش و خوردگی بسیار با کیفیت است.

پروفیل آلومینیومی

نوع رنگی که برای پروفیل آلومینیوم و آهن در نظر گرفته شده است به این شکل می‌باشد که آهن رنگ تیره‌تری نسبت به پروفیل آلومینیومی دارد. در حضور پروفیل آلومینیومی رنگ روشن‌تر و سفیدتری دارد که باعث می‌شود  احساس خوبی نسبت به آن ایجاد شود و خانه و ساختمان تمیز‌تر به نظر برسند.

البته زمانی که آهن رنگ شده باشد تمیزی خوبی را ایجاد می‌کند، که در همان ابتدا نقش خود را به خوبی بازی می‌کند که معمولا از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنند و بیشتر افراد از این شیوه استفاده می‌کنند. باید این نکته را دانست که هر چه در صنعت ساخت و ساز از ابزارهای مستحکم و مقاوم استفاده شود می‌توان نتیجه و خروجی خوبی را دریافت کرد در غیر این صورت ساخت‌های خوبی ایجاد نخواهد شد و مقاوم‌سازی به خوبی به ایجاد نمی‌شود.
در هر صورت باید این نکته را در نظر داشت که پروفیل‌ها توانستند میزان استحکام و مقاومت ساختمان‌ها را افزایش دهند.
با توجه به تنوعی که برای پروفیل و ساختار آن وجود دارد با این حال استفاده از آن باید به صورتی باشد که با نیاز هر ساخت و ساز و هر مکانی متناسب باشد تا بتوان به شکل مطلوبی به کار برده شود.
در هر صورت باید این مطلب را در نظر داشت که به کار بردن جنس‌های با کیفیت خود فاکتور بسیار ارزشمندی است که باید به آن دقت و توجه زیادی کرد تا بتوان به شکل درست و بهینه از پروفیل و نوع متفاوتی که برای آن وجود دارد استفاده کرد.
با توجه به تمامی مطالبی که در رابطه با پروفیل بیان شد ارزشمندی این محصول و همین طور کاربرد و کارکردی که برای آن به وجود آمده است خود یکی از مهم‌ترین فرایندی است که باید به آن توجه ویژه داشت تا بتوان به درستی از آن استفاده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *