سنگ آهن

با توجه به ویژگی‌هایی که برای سنگ آهن وجود دارد باید ابتدا در رابطه با نکاتی که برای آهن و همین طور سنگ آهن وجود دارد اطلاعاتی را در دست داشت. برای این که بتوان به سنگ آهن دسترسی داشت باید به معادنی که در آن‌ها سنگ آهن استخراج می‌شود سر زد با توجه به این فاکتور نکته دیگری که برای سنگ آهن وجود دارد به دست آوردن آن در معادن می‌باشد.
بنابراین همه معادن برای به کار بردن سنگ آهن مناسب نیستند و تنها معادنی که در آن‌ها سنگ معدن یافت شده است برای به دست آوردن آن می‌تواند مطلوب باشد. در هر حال فاکتور‌های زیادی برای این که بتوان از آهن استفاده کرد وجود دارد.

عملیاتی که بر روی سنگ آهن

عملیات‌هایی که بعد از استخراج سنگ آهن انجام می‌شود ابتدا خرد کردن آهن می‌باشد. برای این که بتوان آهن را خرد کرد باید ابتدا با استفاده از یک دستگاه سنگ شکن این کار را انجام داد. بنابراین به کار بردن دستگاه سنگ شکن خود می‌تواند دارای ساختار و بدنه خاص باشد. بنابراین هنگامی که سنگ آهن خرد می‌شود برای ایجاد عملیات‌های بعدی که بر روی سنگ‌های خرد شده باید انجام شود به کوره برده می‌شود.
سنگ‌های خرد شده را به کوره می‌برند تا به آن‌ها حرارت داده شود طبق حرارت‌هایی که به سنگ‌های خرد شده داده می‌شود یک ماده خام به دست می‌آید.
در سنگ آهن عنصر‌های دیگری نیز وجود دارند که شامل:

 • نمک‌های معدنی
 • سنگ آهک
 • سیلیس
 • آلومین

حرارتی که برای سنگ آهن در کوره وجود دارد بسیار زیاد است و این میزان از حرارت به صورتی است که می‌تواند به میزان قابل توجهی سنگ آهن را ذوب نماید.

سنگ آهنبنابراین سنگ آهنی که به شکل مذاب درآمده است دارای ناخالصی‌های زیادی است که برای از بین بردن این ناخالصی‌ها و به دست آوردن فلز آهن به صورت خام باید آن را در کوره‌ای بنام تفاله آهن سرازیر کرد در این مرحله تمامی ناخالصی‌هایی که برای آهن وجود دارد بر روی سطح آن شناور و از آن جدا می‌شود.
ناخالصی‌ها با استفاده از یک شیر که به عنوان شیر تخلیه می‌باشد می‌توان از آن جدا کرد. بنابراین فلزی که به دست می‌آید به صورت خالص خواهد بود و هیچگونه مواد اضافی در آن وجود نخواهد داشت.
ناخالصی‌هایی که برای مذاب شده سنگ آهن وجود دارد شامل:

 • گوگرد
 • سیلیس
 • فسفر
 • منگنز
 • کربن

یکی از ویژگی‌هایی که برای آهن خام وجود دارد میزان تغییر شکلی است که در اثر حرارت می‌توان برای آن ایجاد کرد بنابراین حالت چکش خواری در آن وجود ندارد. بنابراین هنگامی که به آهن خام حرارت داده می‌شود از حالت خمیری شکل به صورت مایع در می‌آید. گاهی اوقات سنگ آهن برای ذوب شدن به حرارت بسیار بالایی نیاز نخواهد داشت و با حرارت کم نیز می‌توان آن را نرم و ذوب نمود.

مصارفی که برای سنگ آهن وجود دارد

اشکال آهن و انواع آن کاربردهای مختلفی دارند، یکی از مصارفی که برای سنگ آهن ذوب شده می‌توان به دست آورد به کار بردن نقاله آبکی می‌باشد که در بیشتر موارد برای پله و جدول به کار برده می‌شود. گاهی اوقات نیز از آن‌ها برای سنگ فرش‌ها به کار برده می‌شود البته خود فلز آهن نخواهد بود بلکه با توجه به تغییراتی که بر روی آن‌ها صورت می‌گیرد شکل خاصی را برای آن‌ها می‌توان به وجود آورد که یکی از آن‌ها به کار بردن در سنگ فرش‌هایی است که به صورت عمده در خیابان‌ها به کار برده می‌شود.

سنگ آهن

گرد سربازه

یکی از مواد دیگری که از آن به دست می‌آید گرد سربازه است این گرد می‌تواند برای برای تولید سیمان مناسب باشد. یکی از نکاتی برای سربازه وجود دارد ساختار‌هایی است که برای آن می‌توان به دست آورد.
یکی از این ساختار‌ها تار و الیاف می‌باشد که از آن‌ها برای عایق‌های صوتی و حرارتی استفاده می‌شود. این سربازه‌ها به صورت خرد شده و سبک آن را برای ساخت و ساز‌هایی که برای بتن به کار برده می‌شود مناسب می‌باشد.

کوره آهن گدازی چیست؟

یکی از فاکتور‌هایی که برای کوره آهن گدازی باید در نظر داشت ساختار و بهره‌مندی از آن خواهد بود در نتیجه به کار بردن کوره آهن گدازی برای حرارت دادن به آهن می‌باشد.
این کوره دارای ساخت بسیار بلند است که به شکل استوانه‌ای به کار برده می‌شود و جنس آن از فولاد است.
موادی که در داخل کوره به کار برده شده است از جنس نسوز می‌باشد یکی از این موارد سنگ و آجر‌هایی است که برای بدنه آن‌ها به کار برده می‌شود به همین خاطر شکل و ساختار بی نظیری را می‌توان برای آن به دست آورد؛ زیرا این سنگ‌ها نسوز هستند و مشکلی را برای بدنه کوره به وجود نمی‌آورند.
کوره دارای سه قسمت است که شامل:

 • تنوره
 • آتش خانه
 • بوته

یکی از قسمت‌هایی که برای تنوره وجود دارد ساختار آن می‌باشد که در قسمت بالایی آن ایجاد شده است. آتش خانه در قسمت وسط تنوره ایجاد شده است و بعد از آن بوته است که قسمت آخرین تنوره را به خود اختصاص داده است. برای این که بتوان سنگ آهن را در داخل کوره قرار داد باید این مطلب را در نظر داشت که سنگ کوره در قسمت بالایی کوره به داخل قرار می‌گیرد.
سوختی که برای کوره به کار برده می‌شود از میزان کک و همین طور آنتراسیت می‌باشد که می‌توان از آن بهره‌مند شد. یکی از نکاتی که برای دستگاه تنوره وجود دارد میزان دما و حرارتی است که از قسمت بوته به کوره وارد می‌شود. بنابراین حرارت وارد شده به کوره باعث سوخت و ساز بهتر برای برای کک می‌شود و میزان اکسیژن موجود برای آن را در هوا به وجود می‌آورد.
با توجه به نکاتی که در رابطه با آهن و سنگ آهن بیان شد باید این فاکتور را در نظر داشت که با توجه به تمامی این مطالب باید نسبت به آهن و تمامی خاصیت‌های آن چه در طبیعت و چه در به کارگیری آن در صنایع به صورت آگاهانه و هدفمند استفاده کرد. هرگونه بهره‌وری از آهن که نتواند هدفمند باشد و ارزش گذاری خوبی را در آینده ایجاد نکند نمی‌تواند رونق اقتصادی و همین طور میزان سودآوری زیادی را برای هر صنعت و کسب و کاری به وجود آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *