تغییرات ساختاری میلگرد

یکی از دانستنی‌های جالبی که در رابطه با میلگرد وجود دارد کیفیت بالایی است که از آن قابل به مشاهده خواهد بود. با توجه به این موضوع باید گفت که بیشتر صنعتگران زمانی که میلگرد را تولید کردند از آن برای بنا‌های ساختمانی بیشتر بهره بردند.
با این حال هیچگونه خوردگی و زدگی در میلگرد وجود نداشت و بهترین نوع ساخت برای آن ایجاد شده بود که می‌توانست از عملکرد بالایی که در آن وجود دارد پرده برداری کند.
شاید دوران اوج بهره‌مندی از میلگرد را قرن نوزدهم میلادی می‌توان اختصاص داد در این زمان بود که میلگرد‌ها در بتن‌ها قرار داده شدند و حالت رسمی‌تری از کار را به خود گرفتند.
بنابراین بالا بردن نقاط قوت برای میلگرد خود یکی از بهترین حالت‌های ممکن بود که می‌شد از آن به خوبی یاد کرد در هر صورت میلگرد‌ها می‌توانستند در داخل بتن قرار داده شوند و تقویت بنا را بیشتر از آن چه هست در خود داشته باشند. حتی از گذشته هم نقش میلگرد در بتن اهمیت زیادی داشته است به طوری که کشور‌های دیگری نیز در این زمینه توانستند اقدامات لازم را انجام دهند که یکی از این کشور‌ها فرانسه بود که توانست با قابلیت بالایی از میلگرد در داخل بتن بهره‌مند شود.
بعد از کشور فرانسه ایالات متحده بود که یکی از بهترین کشور‌ها در این زمینه به حساب می‌آمد و توانست از میلگرد نهایت استفاده را داشته باشد.

میلگرد

در رابطه با ساخت‌های متفاوتی که از گذشته برای میلگرد به وجود آمده بود می‌توان به زمانی اشاره کرد که یک مهندس انگلیسی توانست در ایالات متحده ساختار میلگرد را تغییر دهد و حالت دیگری را برای آن به وجود آورد در این زمان بود که با توجه به تغییرات ساختاری میلگرد کارایی بهتری را نیز از خود به نمایش می‌گذاشت.
میلگرد‌های پیچ خورده آهنی، نوعی از میلگرد بودند که در انجمن‌های زیادی در کشور‌های دیگر جهان مورد ارزیابی قرار داده شد تا بتوان از آن‌ها به شکل درستی استفاده کرد.
با توجه به این موضوع نکته‌ای که وجود داشت ابتدا این مسئله با تمسخر بسیاری از افراد که در این انجمن شرکت داشتند قرار داده شد و بعد از آن نیز مشکلات زیادی وجود داشت که جلوی بروز این ایده را می‌گرفت.
با این حال با توجه به کشمش‌هایی که در این رابطه وجود داشت اما میلگرد‌های پیچ دار توانستند در مرحله کارکرد خود را نشان دهند.
با این حال بیشتر صاحب نظران در این زمینه پیچ‌هایی را که در میلگرد به وجود آمده بود را مانعی برای عملکرد بهتر آن می‌دانستند.
آن‌ها معتقد بودند که میلگرد پیچ دار باعث ضعف در آهن می‌شود و آهن قدرت خود را از دست خواهد داد.
با این حال اولین بهره‌ای که از میلگرد‌های پیچ دار شد در زمانی بود که پل‌هایی ساخته شدند این پل‌ها در ایالات متحده ایجاد شده بودند.

  • نکته

تغییرات ساختاری میلگرد می‌تواند با ارزش‌ترین آن‌ها باشد. در این رابطه باید گفت که حتی تغییرات جزئی در میلگرد در زمان‌های گذشته و تا به امروز بدون فکر نیست.
بنابراین مهندسی‌های زیادی در این رابطه انجام شده است تا یک پیچ یا حالت اضافه دیگری در میلگرد ایجاد شود.
باید این مطلب را نیز در نظر داشت که هر پیچ یا دنده‌ای که به صورت اضافی در میلگرد ایجاد شود خود می‌تواند دارای اندازه‌های مشخص باشد و این که فاصله‌ای که بین آن‌ها ایجاد می‌شود باید به صورتی باشد که بتواند تقویت کننده میلگرد باشد.
بنابراین هیچ تغییری بدون فرایند استاندارد پذیری بیشتر ایجاد نمی‌شود تا این که بتوان از آن به صورتی استفاده کرد که تمامی نکات و فرایند‌های موجود را در خود داشته باشند با این حال هر ساختی که بر روی میلگرد ایجاد شده است در روند بهبود و رشد آن بوده است و در این میان نیز اختلافات زیادی از نظر عقیده‌ای و سلیقه‌ای وجود داشته است که با گذشت زمان شکل‌های دیگری را نیز به خود گرفته است و قابل به حل بوده‌اند.

میلگرد خمیده

آزمایش بر روی میلگرد

ابتدا برای میلگرد‌هایی که تولید می‌شوند آزمایشاتی صورت می‌گیرد که بتوان از این آزمایشات میزان دوام و استحکامی که برای آن وجود دارد را در نظر داشت.
در این شرایط نکته‌ای که وجود دارد در رابطه با موادی که در میلگرد وجود دارد نیز خواهد بود.
این مواد می‌توانند استحکام بالایی را ایجاد کنند و در اصل غیر از این نیز خواهد بود. اگر میزان فولاد یا آهنی که به کار برده می‌شود درصد کم و زیاد آن به صورتی باشد که از نظر کیفیت میلگرد نتواند استاندارد‌های خود را در زمان تولید داشته باشد منجر می‌شود که نتوان از این میلگرد‌ها استفاده کرد. با این حال آزمایشات موجود بر روی میلگرد‌ها منجر به این می‌شود که بتوان بهترین آن‌ها به عنوان خروجی در نظر داشت و از آن‌ها بهره‌مند شد.
در هر صورت از فولاد برای تقویت کردن میله استفاده می‌شود که برای میلگرد‌ها نیز به همین صورت است. بنابراین میلگرد‌هایی که به صورت تقویت شده نباشند به هیچ عنوان قابل به استفاده نخواهند بود.

  • نکته

برای ساخت میلگرد ابتدا فاکتور‌هایی به نام تقویت کننده در آن‌ها وجود دارد که دسته بندی‌های مشخصی نیز برای آن‌ها وجود دارد در این رابطه باید گفت که این تقویت کننده‌ها می‌توانند مراحلی باشند که برای ساخت میلگرد باید وجود داشته باشد.
با این حال مراحلی که برای ساخت میلگرد ایجاد می‌شود بسیار مهم و حیاتی هستند.
هر چند که در نگاه اول میلگرد تنها یکی از فلزاتی می‌باشد که بسیار طویل است و شکل و ساختار پیچیده‌ای نیز در آن دیده نمی‌شود.
در اصل بیشتر به چشم یک میله فلزی در نگاه اول نگریسته می‌شود تا این که به آن به عنوان یکی از مهم‌ترین وسیله‌هایی که در ساختمان به شدت اهمیت دارد.
با این حال میزان اهمیت میلگرد زمانی مشخص می‌شود که میلگرد در ساخت خود دارای آزمایشات زیادی می‌باشد و این که هیچ عملکرد بیجایی در آن دیده نمی‌شود.
در این مرحله، باید گفت که میلگرد از اهمیت بالایی برخوردار است و این که یکی از مهم‌ترین و بی نظیر‌ترین فلزاتی است که به صورت ابزاری کارآمد در آمده است تا بتواند در ساخت‌ها به خوبی مورد استفاده قرار داده شود و بسیار بی نظیر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *