ورق سیاه

در ابتدا بهتر است ورق سیاه و روغنی را بهتر بشناسید. قطعاتی که در نورد گرم تولید می‌شوند به عنوان ورق سیاه و محصولاتی که در نورد سرد تولید شده‌اند تحت عنوان ورق روغنی شناخته می‌شوند که هر یک ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. درک تفاوت میان این دو محصول به شما کمک می‌کند تا بتوانید گزینه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با خواسته‌ها و نیازهای شما در صنعت است.

یکی از اختلاف‌های میان این دو مورد که بسیاری تنها آن را می‌دانند این است که ورق‌های روغنی کیفیت بالاتری نسبت به ورق‌هایی دارند که در نورد گرم تولید شده‌اند. انواعی که در روش گرم تهیه می‌شوند نیازی به گرمایش مجدد ندارند و به همین دلیل می‌توان آن‌ها را به راحتی در فرایند تولید قرار داد. دلیل کاهش کیفیت در ورق‌های سیاه این است که با کاهش دما، حجم نیز تغییر می‌کند. از این رو کنترلی بر روی تغییر سایز و اندازه‌ها وجود ندارد.

بررسی تفاوت‌های ورق سیاه و روغنی

محصولاتی که تحت نورد گرم به دست می‌آیند، سطح زبر و خشنی دارند و تلرانس تعریف شده برای آن نیز دقیق نیست. به عنوان مثال ممکن است که ضخامت از 25 میلی متر به 6 میلی متر کاهش یابد. برای ورق‌های نازک‌تر آن‌ها را دور محور می‌پیچانند تا کویل‌هایی تشکیل شود. این در حالی است که در نورد سرد محصولات به دست آمده سطح با کیفیت و تلرانس کمتری دارند در نتیجه تغییر ناگهانی ضخامت کمتر اتفاق می‌افتد.

رول فولادی

تفاوت کیفیت ورق‌ها

دستگاه‌هایی که برای نورد گرم در بازار وجود دارند، اغلب تکامل یافته‌اند و محصولاتی که از آن‌ها به دست می‌آید کیفیت بالایی دارند با این حال می‌بینیم که قیمت ورق سیاه از قیمت ورق روغنی ارزان‌تر است. از آنجایی که دستگاه و ماشین آلات نورد گرم گران هستند، تولیدکنندگان ناچارند تا قطعات را در اندازه‌های استاندارد که تقاضای بیشتری در بازار دارد، تولید کنند. به همین دلیل زمانی که نیاز به قطعات و ورق‌های بزرگ باشد، دستگاه‌های نورد گرم گزینه بهتری هستند.

کیفیت سطح و پوشش ورق‌هایی که در نورد سرد تولید می‌شوند نیز زیاد است. به عنوان مثال اگر کیفیت میلگردهای تولید شده در نورد سرد را با میلگردهای نورد گرم مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که کیفیت مدل اول بالاتر است. هر چند که کربن قطعات در نورد گرم بیشتر است و فرایند آنیل باعث نرم شدن ورق‌های سرد می‌شود، در نتیجه ورق سیاه استحکام بالاتری نسبت به ورق روغنی ارائه می‌دهد.

ورق‌های سرد و گرم چه مزایایی دارند؟

با توجه به دقتی که در تولید محصولات از روش سرد به کار می‌رود، طبیعی است که ابعاد ورق‌ها دقیق‌تر باشد. به طور کلی می‌توان گفت که نورد سرد ابعاد دقیق‌تری را فراهم می‌کند، اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که اندازه‌ها و اشکال ورق گالوانیزه و روغنی بسیار محدودتر از قطعات سیاه است و همچنین کاربرد ورق سیاه بسیار بیشتر است زیرا می‌توان آن را به شکل‌های مختلف تغییر داد.

بررسی تفاوت‌ها در فرایند تولید

برای تولید محصولاتی مثل میلگرد، ورق سیاه، ریل و دیگر مصالح ساختمانی، شمش‌های فولادی را از بخش‌های مختلف دستگاه نورد گرم حرکت می‌دهند. در نهایت محصولاتی که در نورد گرم تولید شده‌اند، به بخش سرد می‌رسند.

بخش مهمی از کار مربوط به نورد سرد است که محصولاتی مثل ورق گالوانیزه، تسمه و فویل را با سطح یکدست، یکپارچه و استحکام بالا ارائه می‌دهد. در هر دو فرایند کنترل دقیقی بر روی اندازه و ابعاد محصول در نظر گرفته می‌شود، با این حال تغییر ضخامت در فرایند گرم بسیار بیشتر از فرایند سرد است. کاهش ضخامت را می‌توان در طول قطعات مشاهده کرد.

ورق سیاه

فرایند نورد شامل چه مراحلی است؟

فلز میان دو غلتک چرخشی قرار می‌گیرد و کار آغاز می‌شود.

جهت نورد: حرکت دستگاه که به شکل طولی، عرضی و یا پیچشی است بسیار مهم و در محصول نهایی تاثیرگذار است.

وضعیت حرکت: غلتک‌های نورد به شکل پیوسته و یا رفت و برگشتی در حرکت هستند.

حرارت: ممکن است دما به تناسب روش در نورد سرد، گرم و یا داغ تنظیم شود.

شکل محصول: محصولی که تحت فرایند قرار می‌گیرد به شکل ورق، شمش و یا مقطع ساختمانی خواهد بود.

در نورد طولی غلتک‌ها موازی با قطر و سرعت دورانی یکسان هستند. جهت چرخش‌ها در خلاف یکدیگر است و زمانی که قطعه خواص مکانیکی یکسان و همگنی داشته باشد، در راستای نیروی و گشتاور غلتک‌ها حرکت می‌کند.

انواع دستگاه نورد

ماشین آلات نورد معمولا شامل غلتک، بلبرینگ، محفظه نگهداری قطعات و محرک‌ها هستند. نیروهایی که در فرایند نورد وجود دارند بیش از چند هزار تن می‌باشند، به همین دلیل است که برای تحمل نیروها، نیاز به موتورهای قوی و بسیار پرقدرت یا تجهیزات خاصی خواهد بو.
اگر غلتک‌های نورد خم شوند، کیفیت نهایی محصول کاهش می‌یابد، به همین دلیل برای جلوگیری از این مسئله لازم است که غلتک‌هایی با قطر بزرگ به کار گرفته شوند که به آن‌ها غلتک پشتیبان می‌گویند و مدل‌هایی که بر روی ورق در حال کار هستند به عنوان غلتک کار شناخته می‌شوند. در نهایت با توجه به ویژگی‌های محصولات در نورد گرم و سرد، بهتر است گزینه‌ای را انتخاب کنید که کاربرد بیشتری برای اهداف و صنعت شما دارد، زیرا هر یک از آن‌ها معایب و مزایای خاص خود را دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *