تیرآهن اصفهان

یکی از مواردی که در ایران بسیار مهم می‌باشد وجود کارخانه‌های بسیاری در حوزه فولاد سازی و تیرآهن سازی است که هر کدام از این کارخانه‌ها، دارای ویژگی‌های خاص خود هستند که در واقع می‌توان گفت در حوزه ساخت فلزات بخشی از شهرهای ایران فلزات را بهتر از بقیه شهرها و متمایز از بقیه شهرها می‌سازند، به عنوان مثال طلا در شهر یزد و مس در شهر کرمان بیشتر به چشم می‌خورد و از کیفیت بالاتری نیز برخوردار است. این موضوع بسیار مهم  است و در برخی  از موارد ربطی به آب و هوای منطقه و نیز مواد معدنی موجود در خاک منطقه دارد. همانطور که می‌دانید دو مکان اصلی تولید آهن و فولاد در ایران، اصفهان و اهواز می‌باشد که در اصفهان دارای دو کارخانه بزرگ به نام‌های ذوب آهن و فولاد مبارکه است.

برای شناخت بهتر تولیدات دو کارخانه که در اصفهان و اهواز وجود دارند بهتر است که تمام تولیدات آن‌ها را به خوبی شناخت و ویژگی‌های آن‌ها را دانست اما چیزی که در اینجا مطرح است این است که تفاوت‌هایی که بین محصولات این دو کارخانه وجود دارد، بسیار جزئی و کم می‌باشد و اگر بخواهیم تفاوت فاحشی را بین این دو کارخانه به شمار آوریم. تنها تفاوتی که بین محصولات این کارخانه وجود دارد تفاوت در ورق‌های فولادی است که توسط این دو کارخانه تولید می‌شود.

در واقع می‌توان گفت چون تمام تولیدات کارخانه بر اساس استاندارد ایجاد می‌شود تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و تنها در ورقه‌های فولادی که در دو کارخانه تولید می‌شود می‌توان تفاوت‌های فاحشی را پیدا کرد.

حدود ۵۰ درصد از ورق‌های فولادی در اصفهان تولید می‌شود و نیاز ایران به فولاد را شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید می‌کند با توجه به این موارد می‌توان گفت که تولید ورق‌های فولادی در فولاد مبارکه اصفهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در واقع تنها فولاد مبارکه اصفهان است که در رتبه اول تولید ورق‌های فولادی قرار دارد که تولیدات آن بر روی قیمت ورق و سایر محصولات فولادی تاثیر می‌گذارد.

با استفاده از این مورد است که دیگر کارخانه‌ها را با محصولات دیگرشان با دیگر کارخانه‌ها تمیز داده می‌شوند و شناخته می‌شوند و در واقع می‌توان گفت که با این موارد است تفاوت بین این دو کارخانه را می‌توان نشان داد.

تیرآهن

وزن ورق‌های فولادی در کارخانه مبارکه اصفهان تولید می‌شود چیزی بین ۱۷۷ کیلوگرم تا ۲۸۲۶ کیلوگرم می‌باشد و عرض آن ۱.۲۵ و ۱.۵ می‌باشد و می‌تواند از اندازه‌های متفاوتی نیز برخوردار باشد، اما دیگر نمی‌تواند در زمره اندازه‌های استاندارد قرار داشته باشد. با توجه به اینکه استاندارد‌های متفاوتی برای ورق‌های فولادی وجود دارد و با توجه به کاربردی که دارند و با توجه به نیازی که دارند می‌توان نوع نیاز خود را تعیین کرد.

این موضوع به این معنی نیست که از کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، تنها می‌توان از استانداردهای خاص آن استفاده کرد، بلکه می‌توان آن‌ها به صورت سفارشی نیز تولید کرد. ورق‌های فولادی در کارخانه فولاد مبارکه اصفهان به دو صورت سرد و گرم تولید می‌شوند که در روش سرد، دمایی که برای تغییر شکل استفاده می‌شود دمای محیط است و با استفاده از این روش‌ها است که می‌توان اشکال متفاوتی را به این ورق‌ها داد. متقاضی برای خرید ورق گالوانیزه تولید شده‌ی کارخانه فولاد مبارکه اصفهان زیاد است.

اصفهان دارای دو کارخانه بزرگ فولادسازی به نام‌های ذوب‌ آهن و فولاد مبارکه می‌باشد که در این مطلب در مورد فولاد مبارکه اصفهان صحبت می‌کنیم، اما در مورد اهواز می‌توان گفت دو نوع سازه‌های فولادی تولید می‌شود به نام‌های کاویان و اکسین.

ورق‌هایی که در شرکت کاویان تولید می‌شود، مانند ورق‌های فولادی است که در فولاد مبارکه اصفهان تولید می‌شود و آن‌هایی که شرکت اکسین تولید می‌کند دارای تفاوت‌های ظاهری می‌باشد به این معنی که عرض آن حدود ۱۲ متر و ضخامت آن در ۷۰ میلی‌متر می‌باشد که در دیگر شرکت‌ها این اندازه‌ها، متفاوت است.

اگر بخواهیم به صورت دیگری به تفاوت تیرآهن ورق‌های فولادی که در این دو شهر دارید می‌شوند بپردازیم می‌توان گفت که با توجه به نیاز‌های متفاوتی وجود دارند و می‌توان یکی از آن‌ها را انتخاب کرد اما اگر بخواهیم آن را در سه دسته جداگانه تقسیم کنیم می‌توانیم در دسته‌های IPE, INP, IPB قرار دهیم که در ادامه در مورد هر کدام از این دسته‌ها توضیحاتی را ارائه می‌دهیم و می‌توان گفت این را تولید می‌کند که تحت لیسانس و استاندارد کشورهای اروپایی می‌باشد و شکلی مانند شکل I را دارد باله‌هایی که در این نوع از تیرآهن‌ها وجود دارد ثابت و کم است به همین دلیل به شکل دیده می‌شود.

تیرآهن

INP

تیرآهن‌هایی که در دسته دوم ساخته می‌شوند در ظاهر مانند تیرآهن IPE هستند اما تفاوتی که بین آن دو وجود دارد و می‌توان گفت که تمایز ایجاد می‌کند این است که بال‌هایی که در تیر آهن وجود دارد با فاصله گرفتن از مرکز ضخامت بیشتری پیدا می‌کنند و استانداردی که دارد استاندارد کشورهای چین و روسیه می‌باشد.

IPE

IPE، همان تیرآهن‌هایی هستند که ما آنها را بسیار دیده‌ایم و برای ما آشنا هستند به شکلی مانند H دارند و می‌توان گفت که این شکل به دلیل اندازه باله‌های زیادی است که دارند.

با توجه به اینکه این نوع از تیرآهن‌ها، به این شکل می‌باشند، می‌توان این نظر را داد این است که به دلیل باله‌های ضخیمی که دارند این سازه‌ها سنگین‌تر هستند.

در صورتی که تیرآهن مورد نظر بسیار سنگین باشد حرف V را در انتهای نام آن اختصاص می‌دهند و در صورتی که سبک باشد را در انتهای آن L قرار می‌دهند با توجه به صحبت‌هایی در مورد استانداردهای ساخت فولاد و آهن گفته شد می‌توان گفت تفاوت زیادی با استاندارد دارد اما چگونه با تمام وجود استانداردهای یکسان، تفاوت بین تیرآهن‌های تولیدی اصفهان و اهواز است.

در واقع نباید تفاوتی بین این دو شهر وجود داشته باشد اما وجود دارد که می‌توان گفت ناشی از آلیاژی است که در این کارخانه‌ها به مصرف می‌رسد، به این معنی که آلیاژ مورد استفاده در کارخانه‌های اصفهان مورد استفاده قرار می‌گیرند با آلیاژی که در شهر اهواز برای تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد اندکی با یکدیگر تفاوت دارد به عنوان مثال آلیاژ شماره ۱۴ اهواز در هر شاخه حدود ۳۳ کیلو گرم وزن دارد و ۵ هزار و ۳۰۰ هزار تومان قیمت آن می‌باشد و در مقابل آلیاژ مورد استفاده در کارخانه مبارکه اصفهان در حدود ۱۵۵ کیلو گرم است قیمتی مانند ۴۸۰۰ تومان دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *