جایگاه فولاد

فولاد توانست به بسیاری از نیاز‌ها جامعه عمل بپوشاند و کارآیی خود را به اثبات برساند، جایگاه فولاد در ایران و کشورهای مختلف متفاوت است.
یکی از رشد‌هایی که برای صنعت فولاد در سال‌های اخیر اتفاق افتاده است به این شکل است که فولاد توانسته است جای خود را در بازار‌های جهانی و بورس نیز باز کند.

هنگامی‌ که فولاد می‌خواست خود را به بازار بورس برساند با اما و اگر‌های زیادی رو به رو شد. اما بنا بر اهمیتی که فولاد و بورس هر دو آن‌ها داشتند می‌توانست کمک زیادی برای سود دهی باشد.

جایگاه فولاد در بورس

بنابراین هنگامی‌ که فولاد توانست رشد قابل قبولی را از خود به نمایش بگذارد. بنابراین آن را به مرحله دیگری از رشد سوق دادند که این مرحله رسیدن به بورس بود.

هنگامی‌ که فولاد می‌توانست خود را به بورس برساند بورس نیز از رشد خوبی می‌توانست برخوردار باشد. بنابراین سهمی‌ که برای فولاد و صنعت آن در نظر گرفته شد توانست در بورس جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد.

با این که فولاد در بورس می‌تواند سهم زیادی از سود را برای شرکت‌های تولید کننده و خود بورس داشته باشد.
اما برای صادرات نیز از این آلیاژ استفاده شده است. با این حال هنگامی‌ که فولاد وارد بورس ایران شد توانست جایگاه خود را پیدا کند.

فولاد در بورس

به بهترین شکل سودآوری خوبی را از خود نشان داد هر چند که در زمینه صادرات نیز همین گونه بوده است.

با این که شرایطی که برای کشور به وجود آمد شرایط خوب و مساعدی نبود به همین خاطر می‌توان گفت که در این شرایط نامساعد نیز فولاد توانست صادرات خود را به تمامی‌ کشور‌هایی که در نظر داشت انجام دهد. البته با توجه به تحریم‌هایی که وجود داشت به سختی می‌شد این کار را انجام داد. اما صنعت فولاد این کار را انجام داد و توانست صادرات خوبی را در این شرایط انجام دهد. که این عامل بر روی قیمت ورق و سایر محصولات این حوزه تاثیر گذاشت.

از آن جایی که شرکت‌های فولاد جز شرکت‌های بزرگی هستند که در کشور وجود دارند. به نوعی صنعت را می‌چرخانند باید به این شرکت‌ها اهمیت زیادی داد. بنابراین تنها این که از فولاد استفاده شود مهم نیست بلکه باید دانست که این میزان استفاده به چه شکل است. آیا می‌ توان این فولاد را به خوبی تامین کرد یا این که برای تامین آن با مشکل رو به رو می‌شویم.

این نکته را یادآور می‌شویم که برای استفاده از فولاد مشکلی را نمی‌توان با کمبود آن داشت. زیرا با وجود ماده اولیه آن یعنی آهن که این ماده را می‌توان به وفور پیدا کرد نمی‌توان مشکلی را در این زمینه احساس کرد. با این حال با رشد و پیشرفت روز افزون صنعت می‌توان گفت که فولاد به خوبی توانسته است. که به ایجاد شغل و هم سودآوری شرکت‌ها نقش خوب و اساسی را ایفا کرده باشد.

فولاد در بورس

با این حال که می‌دانیم میزان آهنی که صنعت فولاد به آن نیازمند است باید بسیار بیش‌تر از آن چه که تصور آن را می‌کند باشد برای این است که با کمبود مواجه نشوند.

البته در کشور ما مناطقی وجود دارند که می‌توان در آن‌ها آهن مورد نیاز خود را استخراج کنند. اما باید بودجه مورد نیاز برای این که بتوانند این استخراج را انجام دهند وجود داشته باشد.
هنگام خرید ورق گالوانیزه و سایر مصولات باید کیفیت مواد اولیه را در نظر بگیریم.

برای همین است که برای تامین مواد یا همان فلز آهن کمی‌ تردید وجود خواهد داشت. با این حال آهن منبعی است که هیچ گاه از بین نخواهد رفت و خود به خود به مرور زمان به ماده دیگری تبدیل نخواهد شد.

اما این که به توان با دانش کافی و بودجه مورد نیاز فلز آهن مورد نیاز را به دست آورد. بنابراین پیدا کردن و اکتشاف سنگ آهن از مهم‌ترین و ضروری‌ترین کشفیاتی است که باید برای صنعت فولاد انجام داد. حتی می‌توان گفت که این کشفیات می‌تواند در مواردی مهم‌تر از بورس نیز باشد و جایگاه بورس را نیز می‌تواند متزلزل کند. هنگامی‌که میزان فولاد کمتر شود جایگاه آن نیز در بورس می‌تواند کمتر از این شود.
حتی می‌تواند سود دهی کمتری را نیز ایجاد کند این سود دهی کمتر برای پیشرفت اقتصاد کشور نیز بسیار اهمیت دارد. اگر سود دهی بیشتر باشد مسلما سود دهی نیز بیشتر خواهد بود.

فولاد در بورس

حتی برای صادرات نیز باید آهن اولیه تامین باشد به نوعی که در داخل کشور با کمبود آن مواجه نشویم. برای صادرات باید بیش از آن چه که مورد نیاز است از فلز آهن را باید تامین کرد.
تا هم بتواند تولید داخل را تامین کرد و هم این که پاسخ گوی صادراتی که به صورت عمده به کشور‌های دیگر باید انجام داد را تامین کرد. بنابراین باید حمایت لازم از این صنعت انجام شود تا بتواند میزان ارز خوب و بالایی را وارد کشور کند و هم این که سود دهی خوبی را نیز برای شرکت‌ها به وجود آورد.
هنگامی‌ که این سود دهی برای شرکت‌ها اتفاق می‌افتد میزان رضایتمندی نیز در شرکت‌ها در برابر کارکنان و کارمندان آن بالا خواهد رفت و میزان اشتغال را به نوعی بالا می‌برد و درصدی از بیکاری را می‌کاهد.
بنابراین می‌توان گفت که حمایت از این صنعت بیشترین سود را برای جامعه و کشور خواهد داشت. صنعت بورس نیز به همین شکل می‌تواند کمک شایانی را در این زمینه ایجاد کند.
اما این نکته را نیز باید در نظر گرفت که میزان استفاده از فولاد در بازار داخلی به نوعی کاهش یافته است و این نمی‌تواند خبر خوشایندی برای این کار باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *