ویژگی‌های آهن

آهن و فولاد نوعی از فلزات هستند که شکلی به یکدیگر مربوط می‌شوند، بنابراین نمی‌توان آن‌ها را از یک خانواده جدا دانست در اصل آن‌ها از یک خانواده هستند. می‌توان گفت که آهن به نوعی تولید کننده فولاد است نه تنها این که فولاد می‌تواند یکی از خانواده‌های آهن باشد بلکه چدن نیز می‌تواند جز زیر مجموعه این خانواده باشد.

رنگی که برای سطح آهن وجود دارد به این شکل است که به رنگ نقره‌ای و در بیشتر موارد به رنگ خاکستری می‌توان آن را مشاهده کرد.

می‌توان گفت که رنگ خاکستری آن بیش‌تر متمایل به سیاه می‌شود اما هنوز نقره‌ای بودن خود را حفظ کرده است. هنگامی‌ که با ترکیبی مانند آب و اکسیژن برخورد می‌کند، می‌تواند رنگ خود را تغییر دهد و این از ویژگی‌های آهن می‌باشد.

به این تغییر رنگ زنگ زدگی نیز گفته می‌شود پس می‌توان به راحتی با عناصر دیگر نیز این ارتباط را به خوبی رعایت کند.

هنگامی‌ که این زنگ زدگی ادامه پیدا می‌کند و لایه‌ای برای آن در نظر گرفته نمی‌شود. می‌توان گفت که این حالت امکان دارد که به شکل پوسته پوسته شدن تغییر حالت بدهد و این پوسته پوسته شدن باعث این خواهد شد که میزان خوردگی در آهن بیشترشود.

تفاوت بین فولاد و چدن

حتی از فلز آهن در زمان‌هایی که شهاب سنگ برای انسان کشف شد و به نوعی شهاب سنگ برای تمامی‌ مردم ملموس شد استفاده می‌شد. البته این نکته نیز مهم است که با استفاده از شهاب سنگ‌ها و تکه‌های سنگ‌های آهن برای خود جواهراتی را درست می‌کردند.

زیرا در آن زمان هنوز صنعت جواهر سازی به شکل امروزی وجود نداشت، اما به روش سنتی این کار را انجام می‌دادند. حتی در این زمان‌ها از آهن به عنوان مقدس‌ترین و مهم‌ترین فلزات استفاده می‌شده است. به خاطر همین است که در بیشتر مهمانی‌های خود نیز از آهن استفاده می‌شده است تا فلز‌های دیگر زیرا برای انسان‌های آن زمان فلز آهن بسیار بسیار پر اهمیت بوده است.

حتی اهمیت استفاده از آهن به جایی رسید که از آن برای شمشیر سازی استفاده می‌شده است زیرا فلز آهن را به عنوان بهترین و مقدس‌ترین فلزات می‌دانسته‌اند.
البته براقی منحصر به فردی که برای فلز آهن وجود دارد نیز آن را برای این صنعت مناسب کرده است.

یکی از مواردی که برای آهن به وجود آمد این بود که محصول دیگری به نام چدن را توانست ایجاد کند. محصولی که طرفدار‌های زیادی را توانست به خود جلب کند و کاربرد‌های زیادی را نیز توانست در صنعت آهن و فولاد انجام دهد با این حال فولاد به این شکل مانند آهن نتوانست کشف شود.

البته می‌توان گفت که فولاد نیز به نوعی کشف شده است اما بهتر است که بگوییم فولاد توسط آهن ایجاد شده است اما هیچ گاه نتوانسته است که جایگاه آهن را بگیرد زیرا از خود فلز آهن تولید می‌شود. آهن زمانی اهمیت زیادی را به دست می‌آورد که می‌خواهد آلیاژی به اسم فولاد را ایجاد کند، بنابراین فولاد می‌تواند از فلز آهن خاکستری رنگ تولید شود.

پروفیل‌های سازه‌ای

یکی از تفاوت‌هایی که فولاد می‌تواند در برابر فلز آهن داشته باشد این است که در فولاد زنگ زدگی به وجود نمی‌آید البته این که زنگ زدگی به وجود نمی‌آید تنها به استفاده از فولاد نیست. بلکه می‌توان گفت که از کربنی است که در فولاد استفاده می‌شود این میزان کربن اگر در آهن استفاده شود فولاد را به وجود نخواهد آورد. اما اگر همین میزان در فولاد استفاده شود می‌تواند آلیاژ ضد زنگ زدگی را ایجاد کند.

همین کربن برای آهن نیز استفاده می‌شود اما آهن می‌تواند فولاد را با این درصد کربن به وجود آورد بنابراین هنگامی‌ که میزان کربن در فولاد استفاده می‌شود. می‌توان از آن در صنعت قاشق و چنگال استفاده کرد زیرا میزان زنگ زدگی را بسیار کاهش می‌دهد.

ویژگی‌های خاص کربن

بنابراین در این مرحله میزان کربن بسیار مهم است و نقش تعیین کننده‌ای را در این زمینه ایفا می‌کند. یکی از تفاوت‌های دیگری که در ویژگی‌های آهن و فولاد می‌توان از آن نام برد، این است که آهن می‌تواند به نوعی یک عنصر باشد حتی می‌تواند عناصری از پایه طبیعت باشد که همین گونه نیز هست.

اما فولاد به عنوان عنصر چه در طبیعت و چه در صنعت شناخته نمی‌شود و بیش‌تر به عنوان آلیاژ از فولاد یاد می‌شود و همین طور فولاد می‌تواند از ترکیبات فلزات متفاوتی را در خود جای دهد.

حتی کربن که غیر فلز است را می‌تواند در خود جای دهد و آن را با خود ترکیب کند اما برای فلز آهن تنها غیر فلز‌ها مانند کربن می‌توانند خود را با آهن ترکیب کنند. آهن با فلز‌های دیگری ترکیب نمی‌شود و خود به نوعی خاص است این خاص بودن است که این فلز را پر اهمیت‌تر کرده است.

ورق‌های گالوانیزه آجدار

یکی از تفاوت‌های دیگری که برای این فلز و فولاد وجود دارد این است که آهن را می‌توان به میزان زیادی در محیط پیرامون خود یافت اما فولاد این چنین خاصیت همه گیری را نمی‌تواند داشته باشد. این عوامل بر روی قیمت ورق تاثیر می‌گذارد.

حتی در برخی از پیش بینی‌ها از آینده این چنین به نظر می‌رسد که طی هر فرآیندی که در طول زمان بر روی هسته‌ها و دیگر واکنش‌ها در هستی می‌تواند اتفاق بیفتد این تغییر همگی به در نهایت به تولید آهن خواهد رسید.

حتی می‌توان از سنگ‌های آهن نیز میزان قابل توجهی از سنگ‌های زیبا را ایجاد کرد که سنگ‌های آهن در این مرحله خرد می‌شوند و بعد از این که فرآیند‌هایی بر روی آن‌ها شکل گرفت. مانند حرارت دادن و جداسازی می‌توان سنگ‌های زیباتری را به وجود آورد که این سنگ‌ها اسم ‌های خاص و منحصر به فرد خود را می‌توانند داشته باشند.

بنابراین می‌توان گفت که فولاد و آهن می‌توانند تفاوت‌هایی داشته باشند اما این تفاوت‌ها آن‌ها از هم نمی‌تواند جدا کند به نوعی با این تفاوت‌ها نیز به یکدیگر وابسته هستند، انواع ورق‌های فولادی از آهن و فولاد به دست می‌آیند.

مخصوصا فولاد که بیشترین وابستگی را به فلز آهن دارد و همین طور کربن که در این میان نقش زیبایی را ایفا می‌کند و برای هر دو یعنی هم برای آهن و هم برای فولاد بسیار اهمیت دارد. می‌توان گفت کربن در این میان نقش ترکیبی را بازی می‌کند و از این ترکیب خروجی‌های خوبی را نیز می‌تواند استخراج کند. همین ترکیب است که توانسته است آلیاژ مهمی مانند فولاد را ایجاد نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *